Tradycja i nowoczesność w ziołolecznictwie - połączenie natury i wiedzy.
Dla Twojego zdrowia i dobrostanu.
Nasze ziołowe mieszanki są znane z intensywnego aromatu i dużej skuteczności. Zawdzięczamy ją wyjątkowemu klimatowi regionu Gór Izerskich. Już słynni na całą Europę Laboranci Karkonoscy wiedzieli, jak niezwykłe właściwości mają zioła z Gór Olbrzymich, dlatego przez kilka stuleci produkowali lekarstwa z tutejszych roślin. Chcemy kontynuować laboranckie tradycje.
Nasz zespół składa się z doświadczonych zielarzy i naukowców. Posiadamy bogatą wiedzą na temat roślin leczniczych i wszystkiego, co można z nich (lub z nimi) zrobić.
Nasza firma oferuje warsztaty z właściwości leczniczych ziół i przypraw oraz ich przetwarzania. Pokazujemy, jak leczyć się roślinami, jak je jeść, jak przechowywać, by cieszyć się nimi poza sezonem, albo jak dzięki nim przetrwać czas wojny i głodu. Wiemy, jak zrobić lawendowy krem, sosnową nalewkę "Córka leśniczego" i jak opatrzyć rany kwiatem lilii.
Albo jak znaleźć rośliny trujące na pastwisku.
Opieramy się na wiedzy pochodzącej z renomowanych uczelni oraz wieloletnim doświadczeniu w pracy z roślinami. Potrafimy je uprawiać i zbierać ze stanu naturalnego.
Rolniczka, zielarka
W 2001 roku skończyłam wydział Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1999 roku pracuję jako dziennikarka, w swojej pracy skupiając się między innymi na propagowaniu wiedzy; od 2010 roku piszę też scenariusze telewizyjne. Od roku 2017 prowadzę niewielkie gospodarstwo „Suszony wiatr” na Pogórzu Izerskim, w którym uprawiam zioła. W roku 2021 ukończyłam Uniwersytet Przyrodniczy („Zioła i nutraceutyki i ich znaczenie dla zdrowia i gospodarki”) i kursy organizowane przez CDR w Brwinowie (konopie, lawenda i zioła). Prowadzę szkolenia i spacery ziołowe na terenie Dolnego Śląska.
Lekarka, zielarka
Ukończyłam studia na Wydziale Lekarskim w Akademii Medycznej w Poznaniu w 2005 roku, od 2013 roku jestem specjalistką w zakresie pediatrii. Doświadczenie zawodowe zdobywałam w Oddziałach Ratunkowym, Dziecięcym oraz Noworodkowym, a także w licznych Poradniach Dziecięcych. Swoje kwalifikacje poszerzyłam kończąc studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Poznaniu na kierunku „Zarządzanie w opiece zdrowotnej”. Stale poszerzam swoje kompetencje uczestnicząc w licznych sympozjach, kursach, warsztatach i konferencjach – krajowych i zagranicznych. Interesuję się medycyną tropikalną. W Indiach ukończyłam kurs organizowany przez WHO i Unicef - „Integrated Managment In Neonatal and Childhood Illnesses". Ukończyłam również studia podyplomowe na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu z ziołolecznictwa i nutraceutyków. Specjalizuję się głównie w profilaktyce i leczeniu zespołu metabolicznego, chorób cywilizacyjnych, otyłości, zaburzeń lipidowych i węglowodanowych. W swojej praktyce lekarskiej łączę wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej i naturalnej.
Chemiczka, zielarka
W 2015 roku skończyłam studia na kierunku Technologia Chemiczna. Od 2014 roku pracuję w działach jakości – przeszłam całą drogę od laboranta do kierownika działu. W 2017 zdałam egzaminy zawodowe w zawodzie technik weterynarii. Nieustannie od 2020 roku kształcę się w kierunku fitoterapii, kosmetologii i bushcraftu (m.in. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Instytut Medycyny Klasztornej w Katowicach, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski). Od początku 2022 prowadzę warsztaty dla wszystkich grup wiekowych w zakresie: roślin jadalnych, przetwórstwa ziół i produkcji kosmetyków naturalnych w centrach kultury, bibliotekach oraz na festiwalach. W 2023 roku wygrałam konkurs grantowy „Kuźnia Projektów” w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu na prowadzenie zajęć dla lokalnej społeczności. Poza pracą wytwarzam kosmetyki na własne potrzeby i piekę chleb na zakwasie.
Zielarka, apiterapeutka
Ukończyłam Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, kierunek – „Zioła i nutraceutyki i ich znaczenie dla gospodarki”; aktualnie kontynuuję naukę w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w Katedrze Farmakognozji, kierunek „Zioła w profilaktyce i terapii”. Od 2014 z zamiłowania i chęci dzielenia się, prowadzę warsztaty i spotkania w różnych miejscach: przedszkolach, domach seniorów, bibliotekach.
Podczas moich spotkań odnoszę się wyłącznie do rzetelnej wiedzy i badań naukowych.
Jestem absolwentką wielu szkoleń i kursów m. in.: „Ekoterapia i ekologia medyczna”, „Aromaterapia kliniczna”, „Apiterapia i zastosowanie produktów pszczelich”, „Dietoterapia i żywienie”, „Aspekty zdrowotne treningu fizycznego”, „Instruktor Nordic Walking”.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa Kulinarnego w 2023, dostałam pierwszą nagrodę za moje produkty. Należę do klastra produktów regionalnych.
Podczas wykładów i warsztatów wystawiam również stoisko z produktami (przyprawy, zioła dedykowane do wybranych warsztatów).
Grudza, Góry Izerskie, Polska
tel:609 041 242
A website created in the WebWave website builder.